Πλούσια, γεμάτη και ξεχωριστή σχολική ημέρα η 14η Μαρτίου 2024, που συνδύαζε το “τερπνόν μετά του ωφελίμου”. Στην αρχή αναζωογονητικός πρωινός περίπατος στον καθαρό αέρα και στις φυσικές ομορφιές του τόπου μας. Κατόπιν επίσκεψη στον ιερό ναό Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου, όπου εκεί μας υποδέχτηκε θερμά με τόση αγάπη ο ιερέας της ενορίας μας , πατέρας Λεωνίδας, και μας μίλησε για την ιστορία του ναού, πότε χτίστηκε, για τα υλικά με τα οποία οικοδομήθηκε και τον τρόπο μεταφοράς τους εκείνα τα χρόνια, για τις ιερές εικόνες που κοσμούν τον ναό, για τα ιερά σκεύη της εκκλησίας τη χρησιμότητά τους στην τέλεση της Θείας Λειτουργίας και τόσα άλλα. Τα παιδιά παρακολουθούσαν με απίστευτο ενδιαφέρον, γεγονός που φάνηκε από τον καταιγισμό ερωτήσεων που απηύθυναν στον ιερέα, τον οποίο ευχαριστούμε από καρδιάς για τη θερμή υποδοχή και όλα όσα μάθαμε. Στο τέλος ξεπροβοδίζοντάς  μας, μας χάρισε μια εικόνα του Αγίου Ιωάννη, για να μας φυλάει συνοδευόμενη από μια γλυκύτατη σοκοφρέτα!Κατόπιν μας περίμενε στο Λαογραφικό Μουσείο του χωριού μας ο Θεολόγος Καραμιχάλης, Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Τέρπανδρος, τον οποίο επίσης ευχαριστούμε πολύ, που μας ξενάγησε στο Μουσείο και μας μίλησε για τη χρήση των οικιακών σκευών που υπήρχαν στα παλιά νοικοκυριά, του αργαλειού, των γεωργικών εργαλείων και των υπόλοιπων εκθεμάτων που εκτίθενται στο Μουσείο. Στο τέλος επιστροφή στο Σχολείο και παιχνίδι, μόνο παιχνίδι, μέχρι “τελικής πτώσεως”.

Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ

“Το τερπνόν μετά του ωφελίμου”