Οι μαθητές/τριες της Ε΄και ΣΤ΄ Τάξης του Σχολείου μας συμμετείχαν στον 18ο Μαθητικό Διαγωνισμό “Παιχνίδι και Μαθηματικά” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 4 Απριλίου 2024 υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. στο πλαίσιο του περιοδικού ¨ο μικρός Ευκλείδης”.Στόχος του διαγωνισμού ήταν οι μαθητές/τριες ν’ ανακαλύψουν την ομορφιά των Μαθηματικών, ν’ αναπτύξουν ευρύτητα σκέψης και να χρησιμοποιήσουν τη μαθηματική τους σκέψη και αντίληψη σε έξυπνα και ευχάριστα προβλήματα. Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά της Ε’ και ΣΤ’ Τάξης που συμμετείχαν για την προσπάθεια που κατέβαλαν! Σίγουρα η εμπειρία που απέκτησαν απ’ τη συμμετοχή τους σ’ ένα πανελλήνιο διαγωνισμό με την κατάλληλη προετοιμασία που προηγήθηκε από εμάς τις δασκάλες τους και το γεγονός ότι τους δόθηκε η ευκαιρία να μετρήσουν τις δυνάμεις και τις δυνατότητές τους είναι σημαντικά οφέλη για κάθε παιδί ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδάκια μας!

18ος Μαθητικός Διαγωνισμός Παιχνίδι και Μαθηματικά